V sobotu 15. října 2022 se v příjemné atmosféře společenského klubu Knihovny U Mokřinky v Mokrém odehrálo slavnostní vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže Vesmír bez hranic, kterou spolupořádaly Knihovna U Mokřinky, Česká astronomická společnost, Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích, Hvězdárna Žebrák, Slovenský zväz astronómov a Fyzikální ústav v Opavě.
Soutěž byla otevřena všem věkovým kategoriím a soutěžící se mohli zapojit jak fotografií, tak výtvarným dílem. Zvláštní kategorií se stalo světelné znečištění, na jehož problematiku se dlouhodobě snaží všichni pořadatelé poukazovat. Více než 40 návštěvníků, mnohdy autorů vítězných snímků, docestovalo ze vzdálených míst ČR i Slovenska. Absolutním vítězem se stala Alžběta Kopkášová se svým nápaditým výtvarným dílem Vlny vesmíru. Celkem si nějaké ocenění odneslo přes 30 účastníků soutěže, a to v sedmi různých kategoriích.
Mokerská knihovna, známá pro ocenění za mimořádné výsledky v nejrůznějších aktivitách pro veřejnost, uspořádala fotografickou soutěž již osmým rokem.
Soutěž byla vyhlášena 14. března 2022 a ukončena o půl roku později, konkrétně 9. září. Téma navrhl Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě, který se jako porotce účastnil již předchozích ročníků. Do soutěže dorazilo celkem 135 prací, z toho 77 fotografických a 58 výtvarných. Nejmladší účastnici bylo 15 měsíců, nejstarší 80 let. Jak snímky, tak obrazy zachycují dění na obloze, nejrůznější atmosférické, ale i astronomické, v kresbách a malbách pak děti využily představivosti naplno a zobrazovaly vesmír a cestování v něm. Zaměřily se na objekty Sluneční soustavy, ale i třeba na souhvězdí nebo vesmírnou fantazii. Velmi potěšující byl zájem o problematiku světelného znečištění, který se neprojevil jen ve své kategorii, ale napříč všemi ostatními. Vítězové si odnesli krásné knihy a mnoho dalších zajímavých cen, které dodali partneři soutěže. Hodnotila se zejména originalita s ohledem na věk, ale také technická zdatnost (v dětských kategoriích opět s ohledem na věk).
Celkové výsledky spolu s vítěznými snímky si můžete prohlédnout v prezentaci na webu mokerské knihovny; níže uvádíme vítězné obrázky a snímky z jednotlivých kategorií.
Obrázek Lítající pes Lajka Amelie Thull (1. místo v kategorii výtvarné dílo soutěžících do devíti let)
Obrázek Pohled na vesmír Terezy Rekové (1. místo v kategorii výtvarné dílo soutěžících do 12 let)
Obrázek Vlny vesmíru Alžběty Kopkášové (1. místo v kategorii výtvarné dílo soutěžících do 17 let a absolutní vítěz soutěže)
Obrázek Vesmír bez hranic Elišky Rejhonové (1. místo v kategorii výtvarné dílo soutěžících nad 18 let)
Snímek Priamka vesmírných objektov Davida Gerarda (1. místo ve fotografické kategorii soutěžících do 17 let)
Snímek Perzeidy 2022 Maja Chudého (1. místo ve fotografické kategorii soutěžících nad 18 let, nositel mimořádné Ceny Hvězdárny Žebrák a Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích)
Snímek Miznúca nočná obloha Ondreje Králika (1. místo v kategorii světelné znečištění)
Obrázek Po velkém třesku Josefy Růžičkové (mimořádné čestné uznání, nejstarší účastník soutěže)
Pohled na část soutěžních výtvarných děl (foto: Dagmar Honsnejmanová, Knihovna U Mokřinky)
Tereza Reková (na fotografii uprostřed; foto: Dagmar Honsnejmanová, Knihovna U Mokřinky)
Účastníci akce (foto: Dagmar Honsnejmanová, Knihovna U Mokřinky)
Na webu obce Mokré najdete i galerii soutěžních snímků, samostatnou galerii snímků zaměřených na světelné znečištění a konečně galerii soutěžních výtvarných děl.
Po samotném vyhodnocení si rodiny vítězů mohly ještě vyslechnout přednášku Za zatměním nad Antarktidou, kterou si připravil již zmíněný Petr Horálek.
Přednáška Petra Horálka (foto: Mária Kancírová)
Na závěr mohli účastníci akce prostřednictvím České pošty poslat pamětní pohlednici Vesmírný pozdrav z Mokrého, kterou mokerská knihovna vydala u příležitosti soutěže.
Vesmírný pozdrav z Mokrého (zdroj: Knihovna U Mokřinky)
Závěrem organizátor soutěže – Knihovna U Mokřinky v Mokrém – nesmírně děkuje všem spolupořadatelům a partnerům soutěže, kteří se zapojili do její organizace. Těmi byli Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích (DDM ALFA, odl. pracoviště DELTA), Fyzikální ústav v Opavě, Hvězdárna Žebrák, Česká astronomická společnost, Slovenský zväz astronómov, popularizátor astronomie Petr Horálek, fotograf a popularizátor astronomie Tomáš Slovinský, fotografka Daniela Rapavá, Spolek AKABUS, SOMIPO z Opočna, Spolek Senioři z Opočenska, kreslíř a ilustrátor Petr Netík a Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov a Agentura Dobrý den.
Text je zkrácenou verzí tiskové zprávy Knihovny U Mokřinky v Mokrém a České astronomické společnosti z října 2022.
Komentáře k článku