Čelákovická knihovna si v letošním roce připomíná sté výročí svého založení. K této příležitosti byla naplánována řada aktivit, z nichž bohužel většina byla vzhledem k epidemické situaci zrušena.
Některé se ale přeci jen uskutečnily. Redesign stávajícího loga a logo ke sto letům knihovny vytvořila výtvarnice a grafička Alice Neugebauerová.
Ve spolupráci se spisovatelkou Petrou Braunovou a ilustrátorkou Barborou Brůnovou vydala knihovna leporelo – komiks o historii města Čelákovice – městečko u řeky Labe. Komiks budeme předávat žákům prvních tříd ZŠ na konci školního roku při pasování na rytíře Řádu čtenářského.
Komiks vyšel u příležitosti stého výročí založení knihovny
Slavnostní křest komiksu jsme ještě v březnu stihli společně s předáním ceny Čtenář roku. Letos jsme vyhodnotili paní učitelky na základě výsledků ankety Nejlepší učitel/učitelka, který/která mě přivedl/přivedla ke čtení. Ta proběhla ve školách i mezi dospělými čtenáři.
Další akcí, která se uskutečnila, byl Týden knihoven. Každoročně je v knihovně vystavena tvorba našich čtenářů a příznivců na různá témata. Uspořádali jsme například výstavy Kniha a její podoby, Retro aneb Jak se žilo za první republiky, Rodinné slavnosti nebo Hračky ze staré skříně a domácí dílny.
Z plánovaných aktivit se uskutečnila především výstava V hlavní roli knihovna. Výstava je v letošním roce složena ze tří částí, jimiž jsou tvorba našich čtenářů a příznivců, práce dětí z místních mateřských škol a výstava ke knize Spolkla mě knihovna.
Tvorbu našich čtenářů a příznivců (na různá témata) v naší knihovně vystavujeme každoročně již od roku 1997. Letos byla výstava zaměřena na vše, co se týká knihy, knihovny nebo knihy, která mě inspirovala v malbě, vyšití obrazu, vytvoření dřevořezby, upečení z perníku atd.
Výstava v oddělení pro dospělé
Pro práce dětí z místních mateřských škol bylo vybráno stejné téma. Původně (již během ledna) jsme oslovili všechny čelákovické školy, ale v základních školách již vzhledem k jejich uzavření výrobky nestihli vytvořit.
Dárek ke stým narozeninám knihovny od Mateřské školy Rumunská
V souvislosti s výstavou ke knize Kláry Smolíkové a ilustrátora Vojtěcha Šedy Spolkla mě knihovna se měly v pondělí 5. října 2020 uskutečnit také dvě besedy Kláry Smolíkové pro školy.
Výstava Spolkla mě knihovna oddělení pro děti
Plánovali jsme, že během října a listopadu budou knihovnu navštěvovat po jednotlivých třídách žáci druhého stupně ZŠ, gymnázia a SOŠ, aby se dozvěděly o historii knihoven podle knih Kláry Smolíkové Spolkla mě knihovna a Pozor, v knihovně je kocour! Všechny akce pro školy v naší knihovně trvají dvě vyučovací hodiny; v tomto případě by se však po cca 60 minutách třídy přesunuly do Městského muzea v Čelákovicích na prohlídku výstavy 100 let knihovny, na které obě organizace spolupracovaly. Muzeum sídlí v bezprostřední blízkosti knihovny a s tímto spojením akcí v obou kulturních zařízeních již máme dobré zkušenosti.
Výstava v muzeu mapuje historii knihovnictví v Čelákovicích a je rozdělena do tří částí. V první z nich se návštěvníci dozví, že již od roku 1864 jsou zde knihovny různých spolků, ale městská knihovna byla založena rok po vydání prvního knihovnického zákona, tj. v roce 1920. Začátkem 80. let 20. století probíhá rekonstrukce a adaptace budovy, kam se knihovna poté stěhuje. Druhá část je věnována činnosti knihovny v současné budově, která se pro čtenáře slavnostně otevřela 1. března 1983. Návštěvníci se dozví, jaké různé akce knihovna pořádá, a výběr z toho, co se během let v knihovně uskutečnilo. Nezapomínáme ani na literáty z Čelákovic známé v celé republice – těmi jsou např. Věra Gissing, rozená Diamantová, Eduard Petiška, Jindřich Hilčr, Michal Černík a Josef Jiří Stankovský. Vzpomínkové fotografie zapůjčené od jejich blízkých, ale i např. jejich oblíbené hračky a další dokumenty si návštěvníci mohou prohlédnout v poslední části výstavy.
Pro zájemce jsme v knihovně připravili kromě výstavy soutěž o drobné ceny s názvem I knihovnice mají svou historii. K současné fotografii mají přiřadit foto z dětství. Každý den tyto fotografie zaujmou řadu lidí a několik se do soutěže už zapojilo. Vyhodnocení proběhne na konci listopadu po skončení výstavy.
Týden knihoven ukončujeme tradičně Dnem otevřených dveří. Návštěvníci si mohou prohlédnout také sklady a zázemí knihovny. Prohlídka proběhla i letos (za dodržení všech hygienických a bezpečnostních opatření) a byl o ni velký zájem.
Protože výstava k 100. výročí založení knihovny v čelákovickém muzeu je otevřena do 3. ledna 2021 a v knihovně do 27. listopadu, dá se říci, že letošní Týden knihoven pro naši knihovnu neskončil v pátek 9. října, ale potrvá svým způsobem až do počátku roku 2021!
Fotografie z výstavy v muzeu pocházejí z archivu Městského muzea v Čelákovicích, ostatní fotografie z archivu Městské knihovny Čelákovice.
Komentáře k článku