Ve čtvrtek 3. května 2018 se v Krajské vědecké knihovně v Liberci uskutečnila panelová diskuze Knihovna – věc veřejná. Cílem projektu Knihovna – věc veřejná, který probíhá postupně ve všech krajích, bylo otevření otázek o současnosti a budoucnosti knihoven, snaha diskutovat nad dalším směřováním knihoven.
Naše knihovna byla po Moravskoslezské vědecké knihovně druhou pořádající institucí, neměli jsme tedy téměř žádné zkušenosti s pořádáním akce takového formátu. Ale šli jsme do toho statečně a nechtěli jsme nic podcenit, velmi důležitá byla spolupráce Krajské vědecké knihovny v Liberci a regionálního výboru SKIP Libereckého kraje. O to více jsme byli rádi, že jsme pro diskuzi získali významné osobnosti, které mohou ovlivnit knihovnictví v Libereckém kraji.
Panelové diskuse v Liberci se zúčastnili:
-
hejtman Libereckého kraje Martin Půta;
-
náměstkyně hejtmana Jitka Volfová;
-
náměstek primátora statutárního města Liberec Ivan Langr;
-
starostka města Semily Lena Mlejnková;
-
vedoucí oddělení kultury Odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libereckého kraje Martin Féna;
-
ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny ČR Vít Richter;
-
ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci Blanka Konvalinková;
-
předsedkyně regionálního výboru SKIP Libereckého kraje Dana Kroulíková.
Úvodní prezentaci přednesl PhDr. Vít Richter a diskuzi moderoval David Hamr, redaktor Českého rozhlasu Liberec.
Úvodní přednáška Víta Richtera
Vedle představitelů Libereckého kraje i města Liberec se jednání zúčastnili zástupci obcí, starostky a starostové a samozřejmě široká knihovnická veřejnost.
Náměstkyně hejtmana Jitka Volfová hovoří o finančních možnostech kraje
Náměstek primátora města Liberec Ivan Langr mluví o důležitosti podpory knihoven
Starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný hovoří o soutěži Knihovna roku
Starostka Semil Lena Mlejnková vysvětluje situaci knihoven v menších městech
Místostarostka Petra Houšková představuje nový projekt knihovny v Turnově
V příjemné atmosféře se diskutovaly otázky dalšího rozvoje knihoven v kraji, možnosti i limity jejich proměny na informační, vzdělávací, kulturní a komunitní centra měst a obcí. Účastníci panelové diskuze se shodli na tom, že knihovny jsou nedílnou součástí života obcí či měst, významnými partnery pro další komunitní aktivity a projekty, které se ve veřejném prostoru realizují. Právě proto je třeba knihovny nejen podporovat morálně i materiálně, ale rovněž klást i vysoké nároky na služby, které poskytují. Hodně se diskutovalo o možnosti vytvořit dotační program na podporu malých knihoven v Libereckém kraji. Věříme, že kulatý stůl opravdu přispěje k vyhlášení tohoto programu. V některých krajích totiž tyto dotační programy již existují a jsou knihovnami hojně využívány.
Všem hostům, včetně starostů obcí, kteří vystoupili tzv. „z publika“ a vyzdvihli soutěž Knihovna roku jako motivační prvek pro ostatní obce a knihovny, jsme v závěru poděkovali za aktivní účast a velmi cenné názory a doporučení, která v průběhu celého odpoledne zazněla. Krajská vědecká knihovna v Liberci zajistila prostor, technické a organizační zázemí včetně přímého přenosu diskuze na YouTube. Tamtéž je nyní k dispozici jeho záznam:
Fotografie pocházejí z archivu Krajské vědecké knihovny v Liberci. Další fotografie jsou k dispozici na webu projektu Knihovna – věc veřejná.
Komentáře k článku