Také v roce 2018 pořádá pražská organizace SKIP pro své členy exkurze po pražských knihovnách. Exkurze jsou poměrně oblíbené, většinou se konají jednou měsíčně.
V lednu jsme se šli podívat do Knihovny Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS). Exkurze se konala 24. ledna a účastnilo se jí 14 zájemců. Středisko pro kulturu NIPOS je zřizováno Ministerstvem kultury ČR. Zaměřuje se především na podporu rozvoje kultury v místech a regionech, poskytování informačních služeb a konzultací a analytickou a výzkumnou činnost v oblasti kultury. Knihovna reflektuje činnost NIPOS, proto jsou zde k nalezení publikace zaměřené na amatérské umění všech žánrů, osvětu, kulturní politiku a statistiku kultury. Unikátní (a rychle rostoucí) je sbírka hudební literatury pro dětské a středoškolské sbory (koncertní sborové skladby, lidové písně, zpěvníky). Je zpracována na úroveň jednotlivých skladeb, které je možné vyhledávat v online katalogu. Pro činoherní i loutkářské soubory je připraveno téměř 2 500 titulů divadelních her, včetně her a pásem pro dětské divadelní soubory, dramatickou výchovu a umělecký přednes. NIPOS také každoročně zpracovává statistiky z oblasti kulturního dědictví, divadel, hudebních těles, památkových objektů a knihoven, vydavatelských a výstavních činností, kulturně vzdělávací činnosti a festivalů. V knihovně jsou přístupné odvětvové statistiky od roku 1964 do současnosti.
PhDr. Kateřina Brožová, vedoucí Knihovny NIPOS
Další exkurze, kterou si nenechalo ujít 22 zájemců, proběhla 22. února a navštívenou knihovnou byla Knihovna AV ČR. Ta sídlí v neorenesanční budově na Národní třídě postavené v polovině 19. století jako sídlo tehdejší Spořitelny české. V roce 1953 budovu získala tehdejší Československá akademie věd, na konci devadesátých let proběhla rekonstrukce dvorany, která nyní slouží jako čítárna knihovny. Návštěvníkům je k dispozici 120 studijních míst v hale, na galeriích nebo v počítačové studovně. Knihovna AV ČR je univerzální vědecká knihovna, poskytuje informační podporu v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu institucím, vědeckým pracovníkům, odborníkům, studentům i široké veřejnosti. Profil fondu Knihovny AV ČR je zaměřen na dokumenty obsahující vědecké informace, výběrově na populárně naučné, encyklopedické a biografické dokumenty a na vědeckou publikační činnost zaměstnanců AV ČR. Patří mezi klíčové instituce v pořizování a zpřístupňování specializovaných elektronických informačních zdrojů v ČR. Zajišťuje i další služby, např. rešerše, mezinárodní výpůjčky a získávání dokumentů, digitalizaci, tisk a kopírování, a expertní činnosti pro uchovávání dat a ošetřování knižních fondů. Součástí hlavní činnosti KNAV je výzkum v oblasti vědeckých informací a knihovědy. Pracovištím AV ČR poskytuje poradenskou a konzultační pomoc a je střediskem pro výuku a zvyšování odborné kvalifikace knihovnických a informačních pracovníků AV ČR.
V březnu jsme dostali jedinečnou příležitost podívat se do barokní knihovny v dominikánském klášteře při kostele sv. Jiljí. Do této knihovny se přišlo podívat 21 zájemců. Klášter dominikánů u sv. Jiljí je spolu se svým kostelem významnou lokalitou na Starém Městě v Praze. Je to místo s dlouhou a slavnou minulostí. U sv. Jiljí byla v první čtvrtině 13. století založena první městská kapitula a později zřízena škola. Působili zde utrakvisté, přehnala se husitská bouře. Od roku 1626 až do současnosti sídlí u sv. Jiljí dominikáni, kteří přestavěli původní kostel a zbudovali klášter v barokním stylu. Pražský klášter patřil vždy k nejvýznamnějším místům dominikánského působení u nás. Řádové Generální studium bylo jedním ze zakládajících subjektů Univerzity Karlovy. I dnes mohou badatelé těžit z bohaté knihovny. Tisky byly v roce 1784 (následkem josefinské sekularizace) předány Univerzitní knihovně. Zachovaná knihovna v původním interiéru má 9 622 svazků a 131 prvotisků v 90 svazcích.
Barokní knihovna v dominikánském klášteře při kostele sv. Jiljí
Další exkurze přilákala deset zájemců a uskutečnila se 23. května. Tentokrát jsme zamířili do Odborné knihovny Jiřího Hájka, která slouží studentům Metropolitní univerzity Praha (MUP). Knihovna buduje informační fond zaměřený na studijní programy a obory studované na MUP (těmi jsou např. mezinárodní vztahy, mezinárodní obchod, průmyslové vlastnictví, asijská studia apod.). V knihovním fondu je zastoupena veškerá relevantní studijní literatura doplněná o tuzemská i zahraniční odborná periodika a přístup k elektronickým informačním zdrojům. Část fondu knihovny MUP tvoří knižní dary Informační kanceláře Rady Evropy v Praze a Nadace Jiřího z Poděbrad. Publikace z Nadace Jiřího z Poděbrad zahrnují i osobní knihovnu Jiřího Hájka, která při vzniku MUP položila základ knihovního fondu. Služby knihovny jsou přístupné nejen pro studenty a akademickou obec MUP, ale i pro veřejnost a absolventy MUP.
V Odborné knihovně Jiřího Hájka
Poslední exkurze v prvním pololetí roku 2018 se uskutečnila v Knihovně romské literatury Romanofuturismo a zúčastnilo se jí osm zájemců. Knihovna Romanofuturismo je začínajícím komunitním projektem umělkyně Ladislavy Gažiové. Byla otevřena letos v únoru a její fond není zatím příliš obsáhlý. Zahrnuje především díla zaměřená na emancipaci diskriminovaných etnik a kultur, a to především beletristická díla romských autorů, ale také odbornou literaturu a romské časopisy. Výběr knih je konzultován s romisty a aktivisty. Kromě romských autorů nabízí knihovna také tituly afrických spisovatelů. Fond je budován s cílem shromáždit sbírku evropských autorů s přesahy do mimoevropských civilizací. Knihovna je otevřena dvakrát týdně odpoledne, zabírá zatím dvě místnosti v progresivní pražské galerii Tranzitdisplay. Knihovna je také místem pro setkávání se nad kulturními a politickými tématy, prezentaci autorů a romských osobností. Snahou bude také vyjíždět do míst s větším zastoupením romských komunit. Primárním cílem knihovny je zapojení romských komunit, které by se měly stát hlavním aktérem v diskuzi.
Lada Gadžiová, autorka projektu Romanofuturismo
Autorkou fotografií je Vladana Pillerová z Národní knihovny ČR.
Komentáře k článku