Vítězkami soutěže o nejlepší knihovnu pro děti a nositelkami titulu Kamarádka knihovna za rok 2016 se staly Knihovna města Hradce Králové a Městská knihovna Louny. Na slavnostním setkání v Knihovně Jiřího Mahena v Brně to 1. června 2017 oznámila odborná porota. Knihovny převzaly titul i hlavní ceny od partnera soutěže – firmy CEIBA. Oceněny byly i další knihovny – vítězové jednotlivých velikostních kategorií. Těm věnoval ceny další partner soutěže, firma MINDOK. Součástí slavnostního obřadu byl i křest knihy Lapálie v lampálii autorů Martina Šinkovského a Ticho 762, kterou jako letošní knížku pro prvňáčka vydal SKIP s podporou projektu Čtení pomáhá.
Zástupci Městské knihovny Havířov, vítěze předchozího ročníku soutěže, předávají štafetu Knihovně města Hradce Králové, novému vítězi Kamarádky knihovny
Křest knihy Lapálie v Lampálii (zleva Martin Šinkovský, Ticho 762, Roman Giebisch a Zlata Houšková)
Soutěž Kamarádka knihovna probíhá již od roku 2007. Záštitu nad ní převzalo Ministerstvo kultury ČR. Cílem soutěže je motivovat knihovny k lepším službám a co největší vstřícnosti k dětským uživatelům. Kromě královéhradecké a lounské knihovny se do soutěže o hlavní cenu dostaly ještě další dvě vynikající knihovny, které zvítězily ve svých velikostních kategoriích: Městská knihovna Dobříš a Městská knihovna Valašské Klobouky.
Vítězkami se knihovny staly nejenom za dobrá vysvědčení, která jim vystavili jejich dětští čtenáři, ale především za vynikající služby, které dětem poskytují. Jedním z hlavních kritérií je procento dětských čtenářů z dětské populace v obci. Např. v Městské knihovně v Kamenici nad Lipou je to více než 61 % všech dětí z města. V porotě, která rozhodla o vítězi, byli zástupci SKIP a jeho Klubu dětských knihoven, Národní knihovny ČR, firmy CEIBA a vítěze předchozího ročníku, tedy Městské knihovny Havířov.
Na vyhlášení vítězů nemohly chybět děti
Soutěže se zúčastnilo přes 70 knihoven, do posledního kola postoupilo čtrnáct nejlepších, z nichž pak vzešli čtyři vítězové kategorií a nakonec také Kamarádky knihovny z Hradce Králové a Loun. Zejména tyto, ale i další soutěžící knihovny dokazují, že mohou být vyhledávanými kulturními, vzdělávacími i společenskými centry komunity nejmenších obcí i největších měst.
Fotografie pocházejí z archivu Knihovny Jiřího Mahena v Brně.
Komentáře k článku