Exkurze do pražských knihoven v první polovině roku 2017 [1]
Pražská organizace SKIP [8] pro své individuální i kolektivní členy tradičně pořádá exkurze do pražských knihoven a dalších informačních institucí.
První exkurzí roku 2017 se stala exkurze do Čítárny Galerie hlavního města Prahy [9] umístěné v Bílkově vile na Hradčanech. Exkurze se konala na konci ledna a zúčastnilo se jí 31 lidí. Čítárna a studovna odborné literatury a časopisů byla ve vile otevřena na podzim roku 2016. Je určena především pro školy a odbornou veřejnost, ale je otevřena pro všechny zájemce. V příjemném prostředí unikátní architektury secesně-symbolistní vily nabízí zájemcům možnost studia uměnovědné literatury, rozsáhlého spektra katalogů k výstavám Galerie hlavního města Prahy i časopisů vztahujících se k výtvarnému umění. V nově otevřené stálé expozici, umístěné ve vile, jsou kromě původního vybavení interiéru prezentována Bílkova díla z jeho vrcholného tvůrčího období.
V únoru následovala exkurze do klášterní knihovny řádu františkánů [12], které se účastnilo 24 zájemců. Knihovna je umístěna v pražském konventu Panny Marie Sněžné. Patří k významným, i když málo známým dochovaným barokním klášterním knihovnám v Praze a někdy je také nazývána „malým Strahovem“. Stěny jsou obloženy pozoruhodnými barokními knihovními regály s vyřezávanými raně rokokovými nástavci. Klenbu knihovního sálu zdobí štukové kartuše s rokokovými malbami zachycujícími apoštoly, církevní učitele a řádové teology. V knihovně je uchovávána řada cenných tisků a rukopisů. Pražský fond v současné době obsahuje okolo 10 500 převážně starých tisků, asi 1 000 knih z 19. století a 118 inkunábulí. Rukopisy jsou deponovány v Národní knihovně ČR.
Březnová exkurze tematicky navázala na exkurzi únorovnou. Navštívili jsme totiž knihovnu řádu augustiniánů [14]. Knihovna se nachází ve farnosti sv. Tomáše na Malé Straně. Prošla pohnutým a ne zcela historicky zdokumentovaným vývojem. Ze středověké sbírky se v klášterní knihovně bohužel nic nezachovalo. Přesto její fond představuje mimořádný knižní celek značné vědecké a historické hodnoty. Zahrnuje více než 18 000 svazků. Starší část knižní sbírky je uspořádána podle oboru a formátu v dubových policích podél sálu, které jsou zdobeny vyřezávanými akantovými nástavci s kartušemi. Exkurze se zúčastnilo 25 lidí.
[15]
Knihovna augustiniánů [15]
V dubnu jsme se od tématu klášterních knihoven odchýlili – šli jsme se podívat do moderního Archivu a knihovny výtvarného umění [16] se sídlem v Centru současného umění DOX. Vše podstatné o historii a současné podobě archivu nám představil sám jeho zakladatel a tvůrce Jiří Hůla. Provedl nás databází českých výtvarných umělců [17], kterou archiv spravuje a která je důležitým zdrojem informací z této oblasti. Od ledna 2010 archiv v centru DOX provozuje odbornou knihovnu a v přilehlém prostoru Malé věže pořádá výstavy. V knihovně je zpřístupněná pouze část dokumentů - základní literatura a vybraná periodika. Díky vstřícnosti Národní technické knihovny získal Archiv do střednědobého pronájmu velké a zařízené sklady v Praze-Písnici. Kromě vlastních prostor s uloženým fondem jsme si mohli prohlédnout právě probíhající výstavu kalendářů. Exkurze se zúčastnilo 23 zájemců.
[18]
Výklad o Archivu a knihovně výtvarného umění
V květnu a v červnu pak proběhly exkurze do již navštívených knihoven pro zájemce, kteří se na exkurzi nedostali v prvním termínu. V květnu se konala exkurze do Čítárny Galerie hlavního města Prahy v Bílkově vile, které se zúčastnilo 24 osob. Poslední exkurze před prázdninami se uskutečnila v klášterní knihovně františkánů a přišlo na ni 26 zájemců.
Celkem tedy v prvním pololetí roku 2017 proběhlo šest exkurzí do čtyř knihoven, celkový počet účastníků exkurzí činil 153.
Autorkou fotografií je Vladana Pillerová z Národní knihovny ČR s výjimkou fotografie z Centra současného umění DOX. Tu pořídila Marcela Buřilová z Vyšší odborné školy informačních služeb.